Wędki

Dla wędkarza dobra wędka to podstawa. Jednak przy wyborze tego kluczowego atrybutu wędkarskiego ważne jest, aby nie tracić czasu i wybrać najbardziej odpowiedni z wielu wariantów.

Wędki spinningowe (spinningi) przydadzą się tym, którzy szykują się do połowu ryb drapieżnych. Są krótsze niż wiele innych wędek, dzięki czemu wędkarzowi łatwiej je kontrolować.

Wędki spławikowe powinny wybierać osoby, które planują trzymać je w dłoniach przez długi czas. Wędki te są niezwykle lekkie, dzięki czemu ręka się tak nie męczy.

Wędki gruntowe to świetny wybór dla łowiących leszcze, liny, płocie, karpie, węgorze i wiele innych mniejszych ryb, które żywią się tym, co znajdują się na dnie.

Wędki teleskopowe są jednymi z najbardziej wszechstronnych. Można nimi łowić prawie wszystkie rodzaje ryb, w tym drapieżne, wybranymi metodami połowu.

Filtruj według
Cena
Producenci
Filtruj

Wędki przez internet

Każdy wędkarz zapewni Cię, że do łowienia potrzebna jest więcej niż jedna wędka dobrej jakości. Która wędka jest najlepsza: gruntowa, teleskopowa, spławikowa, spinningowa czy morska… Każda ma swoje specyficzne funkcje i powinna być dobrana w zależności od warunków i ulubionej metody łowienia oraz planowanych połowów.

Wędki gruntowe

Jeśli leszcze, liny, płocie, karpie, węgorze i wiele mniejszych ryb, które żywią się tym, co znajdują się na dnie, należą do pożądanych połowów, najlepszym wyborem są wędki gruntowe. Wędki denne składają się z 2-3 części i mają 2-4 wymienne wędziska, które zapewniają większą elastyczność, czułość i odległość rzutu. Pozwala to na większą adaptację do różnych warunków połowu. Końcówki dolnego pręta wykonane są ze szkła lub włókna węglowego. Wskazują maksymalny ciężar rzucania lub obciążenie. Waga dolnych wędzisk waha się od 50 do 150 g. Jeżeli ciężar wyrzutowy wybranej wędki gruntowej wynosi 50 g, oznacza to, że oprócz przynęty w koszyczku można zarzucić dodatkowe 50 g.

Wędki spinningowe

Wędki spinningowe, powszechnie nazywane po prostu spinningami, mogą mieć różne długości i specyfikacje. Współczynnik wirowania determinuje kontakt wędziska z przynętą (szybsze i ostrzejsze tapping). W gamie artykułów wędkarskich znajdziesz zazwyczaj wędki spinningowe o średnim, szybkim lub ekstremalnie szybkim współczynniku. W zależności od wybranej metody spinningu - łowienie na jig, łowienie na ultra lekkie przynęty, tradycyjne spinningi - zależy od długości wędziska. Odpowiednio dobrana długość wędki sprawi, że nie będziesz się tak szybko męczył podczas dłuższego łowienia.

  1. Metoda jigowa odbywa się zwykle wędkami spinningowymi o długości 1,8-2,7 m z wędziskami do rzucania o wadze 5-30 g. Najbardziej odpowiednie do tej metody spinningowej są wędki o średniej, szybkiej lub bardzo szybkiej akcji.
  2. Łowienie z brzegu - wskazane jest, aby przy tej metodzie wybierać wędki dłuższe niż 2,7-3 m długości. Umożliwią dalszy wyrzut przynęty i sprawią, że będzie ona wygodniejsza do kontrolowania.
  3. Łowienie z łodzi może odbywać się krótszym spinningiem o długości 1,8-2,4 m. Krótsza wędka pozwala wygodniej (bliżej łodzi) przyciągnąć haczyk. Ponadto łowienie krótszą wędką będzie mniej frustrujące i zapewni większą czułość wykrywania pułapek.
  4. Spinning ultralekki to łowienie na bardzo lekkie przynęty, delikatniejszą wędką. Lekkie, wysokiej jakości wędki z małymi kołowrotkami doskonale nadają się do takiego połowu. Wybierz cieńszą (do 0,1 mm grubości) plecionkę i krótsze wędki do niskich rzutów, aby uzupełnić czułą i dobrze wyważoną wędkę spinningową.
  5. Jeśli Twoim celem jest większa ryba, jak troć lub łosoś, zaleca się użycie mocniejszego zestawu wędkarskiego, który pomoże Ci utrzymać zahaczoną rybę. Taki zestaw powinien składać się z wędzisk o długości 3 m i dłuższych, o ciężarze wyrzutu 30-50 g i średniej szybkości lub współczynniku szybkim. Takie wędki powinny być wyposażone w mocne kołowrotki bez obciążenia o wielkości 4000-5000.

Wędki spławikowe

Wędki spławikowe wyróżniają się spośród innych wędzisk smyczą, czułym i elastycznym wędziskiem do łowienia lekkimi spławikami i przynętami. Wędki spławikowe mają zwykle długość 3,9-6 m. Mogą być używane do łowienia zarówno w wodach stojących, jak i płynących. Do łowienia w wodach płynących zaleca się wybór dłuższej wędki, która daje większe możliwości zanęty. Do łowienia w stojącej wodzie wystarczą krótsze wędki.

Wędki spławikowe mogą być dwojakiego rodzaju: teleskopowe i trzyczęściowe wędki odległościowe. Różnica między tymi typami wędek polega na tym, że wędziska są dłuższe (do 6 m długości). Mają tendencję paraboliczną i niezawodnie amortyzują wstrząsy złowionej ryby. W tym czasie wędki odległościowe mają szybszy współczynnik i lepsze właściwości rzutowe oraz pozwalają na łowienie na spławik z dalszej odległości. Wędki typu match to doskonały wybór, gdy trzeba łowić powyżej 10 m od brzegu lub łowić w wietrzny dzień.

Wędki karpiowe

Wędki karpiowe są wędkami o wyjątkowych parametrach technicznych, dużej mocy i z większymi pierścieniami. Wędki te mają zwykle długość 3,6-3,9 m i wyróżniają się ciężarem rzutu / mocą 2,75-4 lbs. Dzięki temu wędką karpiową można rzucać przynętę na odległość do 180 m. Wędki karpiowe dzielą się na trzy rodzaje: 1) przystosowane do tradycyjnego połowu, 2) do spotowania (rzucanie pociskami do żerowania) oraz 3) do skanowania dna (znakowania). Wędki karpiowe są zwykle wyposażone w najmocniejsze kołowrotki w rozmiarze 5500-14000, odpowiednie nie tylko do połowu karpi, ale także sumów. Takie kołowrotki mogą pomieścić żyłki o długości do 400 m.

Wędki dobra cena

Jeśli potrzebujesz wędek spławikowych, gruntowych lub karpiowych, to w ofercie systemysportowe.pl znajdziesz szeroki wybór wędzisk znanych marek, jak Shimano czy Zfish. Niezależnie od tego, jaką wędkę zdecydujesz się kupić, e-sklep systemysportowe.pl zaoferuje ją w bardzo dobrej cenie. Kupowanie ulubionych wędek przez Internet pozwoli Ci zaoszczędzić czas i umożliwi większy wybór. Pamiętaj, że dobry połów zależy od dobrej wędki.

SKLEP Z ARTYKUŁAMI SPORTOWYMI

Godziny pracy

I - V:  9.00 - 18.00

Product added to wishlist
Produkt dodany do porównania.