Żyłki wędkarskie

Filtruj według
Producenci
Cena
Filtruj

Najlepsze żyłki wędkarskie

Gdyby żyłka wędkarska pełniła tylko jedną funkcję - wyciąganie połowu - zamiast kilkudziesięciu różnych żyłek, w sklepach prawdopodobnie byłoby tylko kilka najgrubszych. Jednak najlepsze żyłki nie tylko pozwalają na wyciągnięcie z wody złowionych żywych ryb, ale także mają wpływ na to, czy w ogóle można je złowić. Żyłka pozwala zarzucić wybrany spławik w wybrane miejsce i nie przeszkadza przynęcie w wykonywaniu swojego zadania. Odpowiednio dobrana żyłka sprawia, że ​​ryba jej nie zauważy, a sama żyłka nie będzie się plątać.

Rodzaje żyłek wędkarskich

W zależności od celu połowu, żyłki wędkarskie różnią się właściwościami – grubością, wytrzymałością, wypornością i oczywiście ceną. Grubsza żyłka zwykle wytrzymuje większą wagę (dokładne obciążenie przeważnie jest podane na opakowaniu), dzięki czemu lepiej nadaje się do połowu większych ryb. Cieńszą żyłkę stosuje się do delikatniejszego sprzętu. Żyłka może tonąć lub pływać. Żyłka tonąca jest bardziej odpowiednia do łowienia gruntowego lub spinningu, a żyłka pływająca jest raczej przeznaczona do łowienia w rzece. Zidentyfikowano w sumie sześć rodzajów żyłek:

  1. plecionka
  2. żyłka wędkarska fluorowęglowa
  3. żyłka monofilamentowa
  4. żyłka polietylenowa PE
  5. żyłka muchowa
  6. smycz

Plecionka

Jeśli zdecydujesz się łowić na duże odległości lub gdy łowienie wymaga małej elastyczności żyłki, najlepszym wyborem będzie plecionka. Ten rodzaj żyłki zapewnia niezwykle precyzyjną kontrolę przynęty, pozwala wyczuć kierunek jej ruchu oraz pozwala szybciej wyczuć połów ryby. Innymi słowy, plecionka jest najbardziej odpowiednią żyłką do spinningu i wędki gruntowej. Eksperci radzą, aby do wędki dennej wybrać żyłkę o grubości do 0,2 mm. W tym czasie odpowiednia żyłka do spinningu będzie zależeć od wagi przynęty.

W sklepach z artykułami wędkarskimi, takich jak systemysportowe.pl, można znaleźć żyłki plecione w różnych kolorach. Wędkarze i profesjonaliści często nie zgadzają się, który kolor żyłki jest najbardziej odpowiedni. Jedni uważają, że najbardziej optymalnym wyborem jest biała, inni - że wtapiająca się w barwy dominujące w akwenie. Wędkarz nawet stosują kilka sztuczek, dzięki którym żyłka jest mniej widoczna:

  1. prawie niewidoczna linka z fluorowęgla jest zawiązana na końcu plecionki
  2. specjalnym czarnym markerem maluje się określoną część plecionki.

Żyłka fluorowęglowa

Choć żyłka fluorokarbonowa jest trudna do wykrycia pod wodą, najczęściej jest używana do smyczy o różnej długości. W porównaniu z plecionką, fluorowęglowa jest twardsza. Skutkuje to gorszą retencją połączonych węzłów. Cechą szczególną jest jednak brak wchłaniania wody, co sprawia, że ​​ten typ żyłki jest niezastąpiony do łowienia zimą. Ponieważ nie zamarza, a dzięki specjalnym właściwościom materiału i koloru jest wyraźnie widoczny na śniegu, ale nie pod wodą. Gęstość żyłki fluorowęglowej jest wyższa niż plecionki. Wygodne jest zatopienie woblera głębiej i rzucenie przynęty dalej.

Żyłka monofilamentowa

Chyba najbardziej uniwersalne są żyłki monofilamentowe. Charakteryzują się elastycznością i sprężystością, co zapewnia wysoką jakość retencji złowionych ryb. Żyłka będzie odpowiednia na wędkę spławikową. Wykorzystywana jest również jako żyłka karpiowa lub żyłka spinningowa. Ze względu na swoją sprężystość, ten rodzaj żyłki pozwoli na łagodniejsze wyciągnięcie ryby z dna. Haczyk nie zostanie wyciągnięty z pyska ryby.

Zerwana żyłka i stracony imponujący połów to koszmar każdego wędkarza. Właściwa, wysokiej jakości żyłka wędkarska znacznie ograniczy takie sytuacje. Odwiedzając e-sklep systemysportowe.pl, znajdziesz duży wybór plecionek, żyłek karpiowych, spinningowych, wędek, kołowrotków i innych akcesoriów wędkarskich. Oferowane są tu żyłki wędkarskie takich marek jak Zfish i Shimano. Kupując najlepsze produkty wędkarskie online zaoszczędzisz cenny czas i masz możliwość wyboru i porównania oraz skorzystania z atrakcyjnych promocji. Kup najlepsze produkty i zaskocz rodzinę i przyjaciół imponującym połowem.

SKLEP Z ARTYKUŁAMI SPORTOWYMI

Godziny pracy

I - V:  9.00 - 18.00

Product added to wishlist
Produkt dodany do porównania.